ورزش در بارداری

در این مقاله به ورزش در بارداری می پردازیم. زمانی مهم و تاثیر گذار.

یکی از کارهای ضروری و اتفاقا واجب، ورزش در بارداری است. علی رقم این که خیلی ها فکر می کنند ورزش ایراد دارد باید این نکته را یادآور بشم که یکی از کارهایی است که هم به سلامت خودمان و هم به سلامت جنین کمک می‌کند تا روحیه عالی و نشاط فراوان داشته باشیم.

اهداف تمرین های ورزشی در دوران بارداری

  • ایجاد نشاط در خانم باردار ، گردش خون بیشتر، رساندن اکسیژن بیشتر به سلول های مادر و جنین، جلو گیری از کمردرد های دوران بارداری که امکان دارد خیلی ها به آن مبتلا شوند.
  • اگر تمرین های دوران بارداری را انجام بدهیم ، عضلات منعطف تری خواهیم داشت و قطعا زایمان آسان تر و راحت تری خواهیم داشت.
  • پس از زایمان هم اندامی بهتر و عضلات سفت تری خواهیم داشت.

 

از کی باید شروع کنیم ؟

اولین نکته ی قابل توجه ، باید با پزشکمان مطرح کنیم و با اجازه ی آنها انجام بدهیم.

به طور کلی فردی که قبل از بارداری ورزش می کرده در دوران بارداری هم می تواند ادامه بدهد، به شرط آنکه جزو ورزش های سنگین  مانند(اسب سواری، دوچرخه سواری، اسکی،….) نباشد و باعث خستگی نشود. در ضمن خود یا جنین را در معرض آسیب قرار ندهد. ولی به طور کلی از ماه چهارم بارداری به بعد با خیال راحت می توانیم ورزش کنیم.

مطمئنن بی خطر ترین ورزش، پیاده روی است که بسیار مهم و واجب به خصوص در ماه های آخر بارداری. به غیر از کسانی که پزشک شأن ممنوع کرده است بقیه حتما باید انجام بدهند، علاوه بر اینکه به نشاط و شادابی مادر بسیار کمک می‌کند و  باعث تسریع در فرایند زایمان می‌شود.

از جمله ورزش های مناسب برای دوران بارداری، شنا است. این ورزش به مادر کمک می‌کند تا عضلات خود را تقویت کند و از طرفی دیگر این عمل مکمل روش های  تنفسی می باشد.

ورزش شنا نه تنها عضلات را تقویت می‌کند، بلکه به سبب تماس بدن با آب ، احساس طراوت و نشاط در مادر ایجاد می‌کند.

در این مقاله به ورزش در بارداری پرداختیم و در مقاله بعدی به کارهای تیمی خواهیم پرداخت.