رایج ترین نشانه های بارداری

در این مقاله به رایج ترین نشانه های بارداری خواهیم پرداخت:

خواب آلودگی : این حالت بیشتر پس از صرف غذا در بعضی از خانم های باردار اتفاق می افتد که با کمی استراحت به‌راحتی می توان سر حال شد و یک حالت کاملا عادی و معمولی است.

ویار : اگر بخواهیم به زبان ساده بگویم، ویار عبارت است از حساس شدن خانم باردار نسبت به برخی بوها و یا تمایل به خوردن بعضی از مواد غذایی. گاهی اوقات هم تمایل برای بیشتر خوردن و یا استفاده از مواد غیر عادی(مانند : گچ دیوار، خاک) در خود حس می‌کندد. ویار در بارداری اول و یا دوم به بعد کاملا متفاوت است این طور نیست که اگر در بارداری اول برای مثال ویار به ترشیجات داشتیم در بارداری دوم هم ویار به همان نوع غذا داشته باشیم، امکان دارد به شیرینی جات تمایل پیدا کرده باشیم. ولی در کل خانم هایی که رژیم غذایی مناسب تری داشته اند و از وضعیت روحی خوبی برخوردار باشند در آنها ویار کمتری دیده می‌شود.

 

یاد دوران بارداری خودم که می افتم یادم می آیید، خیلی دوست داشتم بی موقع و یک دفعه هوس یه غذایی بکنم که دلم بخواهد بخورم تا حس کنم کسانی که ویار دارند چه حسی دارند ولی متاسفانه محقق نشد.

داشتن نفخ و ترشی معده : این حالت امکان دارد برای افرادی که حتی باردارهم نیستند پیش بیاید فقط با رعایت رژیم غذایی درست و کمتر استفاده کردن از غذا های پرچرب و غذاهای نفاخ (کلم ، لوبیا، پیاز، باقلا ) می توانیم این مشکل را مدیریت کنیم. برای خانم های باردار به علت برگشت محتویات معده و فشار رحم بزرگ شده بر روی معده و به ویژه پس از صرف غذا ، ایجاد می‌شود که با احساس پر بودن معده و سوزش قسمت پایین مری همراه است. خانم های باردار که از این مورد رنج می برند حتما باید غذاهای مصرفی خود را درتعداد دفعات بیشتراستفاده کنند. مثلا به جای ۳ وعده غذا ۵ وعده غذا مصرف کنیم، همان انداره و حتی کمتر ولی در چند مرتبه خورده شود که کمتر اذیت شویم.

تکرر ادرار : یک حالت عادی در این دوران است که در ماه های اول بارداری به علت تغییرات ایجاد شده در بدن و در ماه آخر به علت بزرگی رحم به وجود می آید. اصلا جای نگرانی ندارد فقط حتما باید زود به زود تخلیه بشود که نگه داشتنش باعث افزایش میزان عفونت ادرار نشود.

تغییرات اندازه سینه و ترشح و حرکات جنین در شکم

بزرگ شدن شکم : تا زمانی که جنین در حفره لگن بزرگ می‌شود، نشانه ای از بزرگ شدن شکم محسوس نیست. ولی از ماه سوم به بعد ، رحم تدریجا بزرگتر شده و از حفره لگنی بیرون می زند و به همین صورت نیز شکم به جلو می آید و در پنج ماهگی بزرگی شکم به حدی است که سطح بالایی رحم حدود ناف مادر قرار می گیرد.

 

در این مقاله به رایج نرین نشانه های بارداری پرداختیم.