ورزش در دوران بارداری

در این مقاله به ورزش کردن در دوران بارداری می پردازیم.

اگر به فکر سلامتی جنین و خودتان هستید، نرمش در دوران بارداری را فراموش نکنید. برای داشتن روحیه بالا و پر انرژی بودن و داشتن اندام مناسبی بعد از بارداری حتما باید به فکر نرمش های مناسب این دوران باشیم. اگر می خواهیم از وزن سنگینمان شکایتی نداشته باشیم حتما باید در این دوران به فکر باشیم.

اگر اهل ورزش هستیم که چقدر عالی و همچنان ادامه بدهیم ولی اگر اهل نرمش نیستیم حتما شروع کنیم. اگر عادت به ورزش های داخل سالن نداریم بهترین جایگزین و بی هزینه ترین ورزش “پیاده روی ” است. هر کاری را منظم انجام بدهیم حتما نتیجه خواهیم گرفت اگر هر روز سخت است که به پیاده روی بروید ، سه روز در هفته را تعیین کنید که مرتب بروید. خودتان را طوری ملزم کنید که اگر تحت هر شرایطی (برف ،باران ،آلودگی هوا،…) نتوانستید بروید در خانه انجام بدهید. به خوبی یادم می آید توصیه پزشک یکی از اقواممان را زمانی که نمی توانستند برای پیاده روی به بیرون از منزلشان بروند، با توجه به کوچک بودن منزلشان باز تاکید داشتند که در منزل انجام بدهند و هیچ ایرادی ندارد.

خیلی جالب است که بدانید ورزش در دوران بارداری علاوه بر اینکه به سلامتی مادر کمک می کند ، بر روی دستگاه عصبی خودکار ( منظور فعالیت های غیر ارادی بدن مانند :ضربان قلب ،فشار خون ،…) قلب جنین اثرات مفیدی دارد. بر اساس تحقیقاتی که محققان بر روی جنین مادرانی که در دوران بارداری نرمش می کردند نسبت به مادرانی که ورزش انجام نمی دادند ، عملکرد خودکار بهتری بهتری داشتند. در این آزمایش مقدار اختلاف آهنگ قلب جنین در ماه های ۲۸ تا ۳۶ بارداری در مادرانی که ورزش مرتب یعنی بطور متوسط هفته ای سه مرتبه و حداقل ۳۰ دقیقه انجام می دادند ریتم قلب جنین بسیار متفاوت بوده .محققان با این آزمایش به این نتیجه رسیدند که احتمالا نرمش اولین و موثرترین روش برای تقویت قلب جنین است.

انجام نرمش های دوران بارداری درست است که بسیار مفید است ولی متذکر می شوم که شرایط هر خانم باردار با هم متفاوت هست و باید اجازه ی انجام دادنش را حتما پزشکی که تحت نظرش هستیم بدهد.

مزایای ورزش در دوران بارداری

باعث انرژی بیش تر