مولتی ویتامین: این قطره را میتوان با شیر مادر که دوشیده شده مخلوط کرد و بعد با قاشق یا سرنگ به نوزاد داد.

اگر به بچه قنداغ یا (قند داغ) شیرخشک داده شد دیگر شیر مادر را نمیخورد.

دل درد بچه اگر با باد گلو رفع شد که هیچ در غیر این صورت هیچ دارویی به بچه نمیدهیم و او را به پزشک میبریم.

دمای بدن کودک بین ۵/۳۶ تا ۵/۳۷ درجه باید باشد بیشتر از این تب است، درجه را از زیر بغل کودک حدود سه تا چهار دقیقه قرار میدهیم و در مقعد ممنوع است، با هر پوششی که خودمان احساس آرامش میکنیم نوزاد یک لایه بیشتر نیاز دارد.

گرمای بدن نوزاد اگر مال شرایط هوایی و دمای اتاق و یا لباس زیاد نباشد باید به پزشک نشانش دهیم.

گذاشتن کلاه در روزهای اول خیلی مهم است چون هر نوزاد بیشتر حرارت بدنش را از سر از دست میدهد.

لوسیون و روغنهای شیمیایی که در، ست نوزاد و سیسمونی ها داده میشود به هیچ عنوان استفاده نشود و برای چرب کردن بدن کودک میتوان از روغن زیتون بدون بو و یا روغن آفتابگردان سرخ کردنی و… استفاده کنیم(بعد از حمام یا موقع ماساژ دادن)

هر علامت غیر طبیعی در نوزاد می تواند نشانه تشنج باشد، اگر دست و پاهای کودک شروع به لرزیدن و حرکت کردن کرد با دست میگیریم اگر آرام شد که طبیعی است ولی اگر با دست گرفتیم و لرزش آن آرام نشد تشنج است و باید اورا به پزشک برسانیم.

قنداق کردن بچه ممنوع است،باید به خاطر رشد دست و پاها را حرکت دهد اگر دست و پاها حرکت نکند افت دما پیدا میکند.

سینه مادر نباید زیاد حبس شود و باید از سینه بندهای مناسب استفاده کرد که سینه حرکت داشته باشد.

اگر بچه دل درد داشته باشد از بادام زمینی و آب پرتقال، قهوه و نوشابه گازدار نباید استفاده کرد.

هر دو تا سه ساعت پوشک بچه را کاملا باز میکنیم و چک میکنیم چون با یک بار دستشویی نوزاد به آسانی قابل تشخیص نیست و باید کاملا باز شود این روش از زخم شدن آلت تناسلی کودک جلوگیری میکند ولی اگر زخم شد از هیچ پودر و پمادی استفاده نمیکنیم بجز پماد اکسیددوزنگ.

برای تمیز کردن نوزاد از دستمال مرطوب به هیچ وجه استفاده نکنیم اگر ادرار کماست با پنبه تیز میکنیم ولی اگر زیاد است او را میشوریم.

کودک اگر در شب چندبار بیدار میشود یا گریه میکند و شیر میخواهد اشکالی ندارد کاملا طبیعی است چون روند رشدش در شب است.

زردی بچه را میتوان از نوک سفیدی چشم و نوک بینی نوزاد تشخیص داد اگر زیادتر بود حتما به پزشک میرویم.

غذاها نباید به کودک داده شود به مادر اشکالی ندارد، نوزاد مستعد عفونت است نگذاریم زیاد دست به دست شود و بچرخد در دست اقوام.

حمام کردن بچه: نوزاد را باید یک روز در میان حمام کرد زیر گردن و زیر بغل و کشاله ران حتما شسته شود، نوزاد را به صورت دمر روی یک دست میگذاریم و شامپو یکبار روی سر و تنه نوزاد میریزیم و دست میکشیم و بعد آبکشی میکنیم آب باید ولرم باشد نوزاد را رو به بالا اصلا نگیریم ممکن است آب به دهان و بینی او برود و باعث خفگی شود.

به بند ناف بچه هیچ چیزی نمیزنیم و میگذاریم خودش خودبه خود خشک شود و بیفتد و هیچ چیزی روی آن نمیبندیم، بند ناف زیر لباس باید آزاد باشد پوشک را زیر بند ناف میبندیم.