همیشه برای آموزش مناسب است.

آموزش همیشه مهم و لازم می باشد.

زگهواره تا گور دانش بجوی… پس همیشه باید بدنبال آموزش و یادگیری باشیم.

دوران بارداری برای مادران یکی از بهترین زمان برای آموزش و یادگیری و شرکت در دوره های مفید است.

اگر فرزند اول شما است خیلی راحت فرصت دارید از این دوران طلایی استفاده کنید و اطلاعات مفید و مورد نیاز خودتون را کسب کنید. زیرا زمانی که فرزند دلبند شما به دنیا می آید، بیشترین وقت را برای او باید بگذارید.

اگر فرزند اول شما نیست نگران این که فرصت کمتری در اختیار دارید، نباشید. چیزی که به ذهن می آیید این است که باید علاوه بر بچه ی به دنیا آمده به فکر بچه یا بچه های بزرگتر باشید ولی نگران نباشید زیرا شما از تجربه ای که در اختیار دارید می توانید استفاده کنید. در خیلی از موارد دیگر دل مشغولی و نگرانی های فرزند اول را ندارید. به قول قدیمی ها بچه ی اول موش آزمایشگاهی است همه ی بلا ها را بر سر آن بینوایان در می آوریم و تمام چیزهایی که از بچه داری شنیدیم، بیشترین مراقبت و حساسیت و دقت و ….. را بر روی آنها پیاده می کنیم. یک مزیت دیگری که بچه های دومی به بعد دارند ، کمک کردن فرزندان بزرگتر به مادر است . اگر فاصله ی سنی بین فرزندانمان حداقل بین ۲ تا ۳ سال (بهترین فاصله سنی که هم برای مادر و هم برای خود کودک، از لحاظ تربیتی پیشنهاد شده است ) باشد حتما فرزندان بزرگتر به خاطر اینکه نشان بدهند بزرگ شده اند و توانایی انجام دادنش را دارند، کمک خواهند کرد . من در بین آشنایان دختری ۴ ساله دیده ام که به مادرش به قدری کمک می کرد که یه فرد کمکی برای مادر به حساب می آمد و کلی به کمک مادر می رسید در عین حال که خودش هم کلی لذت می برد . این موضوع را هم متذکر بشوم که اگر فرزند بزرگتر اذیت می کند و بدتر دست و پا گیر هست حتما رفتاری از ما سر زده است که او رفتار عکس از خود نشان می دهد .(در بخش تولد فرزند کاملتر توضیح می دهم)

از گذراندن دوره های مختلف غافل نشوید. از آنجایی که دوران بارداری با تغییر و تحول و تجربه های جدید برای پدر و مادر ها می باشد. این دوره را به دوره ی ناشناخته برای آنان میتوان نام برد.بنابراین اهمیت بسزایی دارد. کلاس دیگری که پیشنهاد میکنم شرکت در کلاس های ویژه باردارن است. که معمولا برای زوج ها برگزار میشود.با بالا بردن سطح آگاهی هایمان باید دوران بارداری را از “دوران سخت و وحشتزا ” به دورانی با “خاطره های شیرین و به یاد ماندنی ” تبدیل کنیم. این خود یک تغییر نگرش است .

آموزش در هر سن و هر مرحله ای لازم و شدنی می باشد.